ALARM SİSTEMLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Alarm Sistemlerinin kullanımı hem son derece kolaydır, hem de yüksek koruma sağlamaktadır.
Kendi arasında kablolu ve kablosuz sistemler diye 2”ye ayrılmaktadır. Yaptığı görevler birbirinden farklı olmamakla birlikte kablosuz alarmlar kablolu olanlardan daha pahalıya mal olmaktadır.
Alarm sistemleri, kendimizi hırsızlardan ve yabancı kişilerden korumamızı sağlayan elektronik haber alma sistemleridir. Yapılan araştırmalara göre 10 hırsızdan 9 “u alarm sistemi bulunan evlere girmemeyi, alarm sistemi olmayan evlere girmeyi tercih etmektedir. Alarm sistemleri caydırıcıdır. Alarm sistemleri, hırsızlık olaylarından korunmanın yanında: evinizde veya işyerinizde olabilecek yangın, gaz kaçağı, su baskını gibi nahoş olaylarda da size haber verebilir. Alarm sisteminin ne konuda size yardımcı olacağını kendiniz belirleyip, buna uygun ekipman ilave ettirebilirsiniz.
Alarmlar kendi arasında kablolu ve kablosuz sistemler diye 2”ye ayrılmaktadır. Yaptığı görevler birbirinden farklı olmamakla birlikte, kablosuz alarmlar kablolu alarmlardan daha pahalıya mal olmaktadır.Kablo kullanmanın mümkün olmadığı mekanlarda kablosuz alarm tercih edilmektedir.

İster kablolu, isterse kablosuz olsun, profesyonel alarm sistemlerinin bir diğer özelliği de alarm anında, belirlediğiniz telefon numaralarını arayarak sizi durumdan haberdar etmesidir. Yani siz evinizde veya işyerinizde olmasanız bile alarm sistemi size ulaşacaktır. Tabi ki bunun için, alarm kurdurduğunuz yerde telefon hattı olması gerekmektedir.(Telefon hattı olmayan yerlerde, duruma göre sisteme GPRS sistemi ilave edilebilmektedir.)

ALARM SİSTEMİNİ OLUŞTURAN SİSTEM EKİPMANLARI

alarm

Alarm Paneli ve Tuş takımı

Alarm sistemlerinin tüm fonksiyonlarının programlandığı ünitedir. Algılayıcı ve siren üniteleri bu panele bağlanarak alarm sistemini oluşturur.
Alarm paneli ile iletişimi sağlayan ünitedir. Alarm sistemlerini şifre tuşlayarak kurmak ve devreden yine aynı şekilde çıkarmak tuş takımı ünitesi üzerinden yapılır.

Hareket Dedektörü

Isı yayan belli bir orandaki canlıların hareketini algılayan dedektörlerdir. Eğer evinizde evcil hayvan var ise, bu durumlar için özel olarak tasarlanmış evcil hayvan algılamayan dedektörler bulunmaktadır.

Manyetik Kontak

Kapı, pencere, sürgülü kapı veya yerinden oynatılabilen her türlü eşya da, evde kullanılmak üzere tasarlanmış algılayıcı tipidir. Manyetik kontak kullanılan her yer, açılması veya hareket etmesi durumunda, alarm paneline durumu bildirecek, alarm kurulu ise, alarmın devreye girmesini sağlayacaktır.

Include a short bio with an interesting fact about the person.

Siren

Alarm durumlarında, yüksek ses seviyesiyle çevreye uyarı veren ünitedir. Harici ve dahili olmak üzere 2 şekildedir. Harici siren mekanın dışarıdan görülebilecek bir yerine monte edilir. Bu aynı zamanda hırsızlar ve yabancı kişiler tarafından görülmesini sağlayarak, hırsızlara karşı caydırıcılığı arttırır. Dış mekandaki sirenin kablosu kesilse bile aküsü devreye girer ve siren çalar.

Duman Dedektörü

Yine belli bir orandaki duman yoğunluğunu algılar ve sistemi haberdar eder. Duman algılayıcısı da sistem kurulu olmasa dahi, 24 saat çalışır.

Gaz Dedektörü

Belli bir oranda yayılmış gazların yoğunluğunu algılar, gaz kaçağı, gaz sızıntısı gibi durumlarda sistemi haberdar eder. Alarm sistemi kurulu olmasa dahi, 24 saat aktiftir, çalışır.