1-) Digital uydu yayınları ne demektir?

Kelimenin tam anlamıyla özgürlük demektir. Herkesin kendi beğenisine göre yüzlerce alternatif TV yayınını bulabildiği, çanak antenler ve dijital uydu alıcılarıyla izlenebilen yayın tipidir.

2-) Hangi kanallar izlenebilir?

Şu anda digital uydu yayınlarından faydalanan kullanıcılar, ağırlıklı olarak Türksat ve Hotbırd uydusunu tercih etmektedirler. Bu uydulardan Türksat 42 derece doğu uydusundan 200”e yakın şifresiz Türk kanalı yayın yaparken, 13 derece doğu Hotbırd uydusundan ise değişik bir çok ülkenin popüler şifresiz yayın yapan 500’den fazla TV kanalı izlenebilmektedir.

3-) Şifreli kanal ne demektir?

Uydulardan yayın yapan bir kısım TV kanalları değişik yayın platformları tarafından şifrelenerek yayın yapmakta ve ücret karşılığı satılmaktadır.

4-) Şifreli kanalların içeriği nelerdir?

Dünya çapında bilinen kaliteli belgesel kanalları, film kanalları,spor kanalları ve erotik içerikli kanallar uydularda şifrelendirilerek ücret karşılığı müşterilerine satılmaktadır.

5-) Şifreli kanalları korsan olarak izleyebilir miyim?

Şifreli yayın yapan bir kısım kanalları, korsan olarak izlemek, uzun uğraşlar ve yüksek maliyetlerle mümkün olsa da bunu tavsiye etmemekteyiz. Bu kadar uğraşı ve maliyete rağmen korsan yayın izlemeye çalışanlar, sık-sık değişen şifrelerden ve her an şifre değiceşek korkusuyla TV izlemekten dolayı, kelimenin tam anlamıyla parasıyla rezillik çekmektedir.Bir şekilde TV izleyemedikleri gibi yasal olarak ödemesi gerekenden daha fazla para ve zaman harcamaktadırlar. Bir tv yayınını yasal olarak satınalmak, size her zaman daha ucuza gelecektir.

6-) HD yayını ne demektir?

Dijital TV yayıncılığı, yüksek görüntü kalitesiyle TV izlemenize olanak vermektedir. Bunun bir üst versiyonu ise HD özellikli dijital TV yayınıdır. Resim çözünürlüğünün dijital resimden yüksek olması ile standart dijital yayınlara göre görüntü kalitesinde belirgin bir fark ortaya koymaktadır. Ülkemizde özellikle yeni Türksat uydusu ile birlikte şifresiz izlenebilen TV kanal sayısı artmıştır. HD formatında yayın yapan TV kanallarını izleyebilmek için; uydu alıcınızın ve TV’nizin HD özellikli olması gerekmektedir.

7-) Televizyon izlemek benim için bir hobidir. Daha çok uydu TV kanalını nasıl izleyebilirim?

Daha çok uydudan daha çok uydu kanalı izleyebilmek için her uydu için ayrı çanak anten takmak gerekir. Buda Türkiye”den rahatlıkla yayınları alınabilen 8-10 uydu olduğu düşünülürse, hem çanak antenleri takmak için yer sorunu hem de estetik kirlilik demek anlamına gelir. Bunun en iyi çözümü motorlu veya toroidal çanak anten kullanmaktır. Motorlu çanak antenler, aynı yörünge üzerinde bulunan birçok uydudan yayın almanızı sağlarken çeşitli dezavantajları bulunmaktadır.( Hareketlidir mekanik sorunlar sıkça yaşanabilir, hareket anında vibrasyon ve gürültü yaparak komşularınızı rahatsız edebilir, rüzgara karşı muhafazası zordur, uydudan uyduya geçişleri yavaştır.Bu dezavantajlarından dolayı kullanıcılara önermemekteyiz.) Toroidal çanak ise aynı yörüngedeki 8 ayrı uyduya kadar yayın alabilen, önünde özel reflektör yansıtıcısı bulunan sabit bir çanak anten türüdür. Az uğraşı, çok TV kanalı isteyen, hızlı bir şekilde uydudan uyduya geçiş isteyen, TV izlemeyi hobi olarak gören kişilere önereceğimiz çanak anten sistemi, toroidal çoklu çanak anten sistemidir.Üstelik LNB’ler 2-4-8 çıkışlı gibi özelliklerde kullanılırsa 8 ayrı uydu alıcısına kadar bu çanaktan yayın verebilmektedir.